EL TERMİNALİ

El Terminali, el bilgisayarları' nın bir diğer adıdır. Elle girilen verileri veya Barkod/RFID okuyucusu tarafından girilen verileri depolamak, işlemek ve yorumlamak amacıyla tasarlanmış cihazlardır. Depoladıkları veriyi genelde başka sistemlere aktarırlar. Böylelikle bir çok terminalden gelen veriler ana merkezde toplanabilir ve yapılan işe göre veriler ana sisteme aktarılır. Önceleri üzerinde DOS işletim sistemleriyle üretildiler ancak günümüzde değişik ihtiyaçlara göre değişik windows işletim sistemli versiyonlarıda mevcut.

El ile kullanılacak kadar küçük ve fonksyonel olan el terminalleri okuma işlemini barkodları lazer bir okuyucu ile Rfid sistemlerinde radyo dalgalarını alabilen bir anten sistemi sayesinde yapmaktadır. Fiyatları genellikle veri ulaştırma mesafeleri ile doğru orantılı olarak artmaktadır.BARKOD YAZICI

Barkod yazıcı barkodları etiket üzerine basmak için kullanılan bir yazıcıdır. Çok farklı çeşiti olduğu gibi, farklı barkod tiplerine göre okuyucularıda değişiklik göstermektedir.

Piyasada çok değişik marka ve modelde barkod yazıcılar bulunmaktadır. Bu barkod yazıcılar termal ve direk termal baskı yapabildikleri gibi aynı zamanda uzun ömürlü barkod etiketleri oluştururlar.

Bir bilgisayar bağlantısı ve etiket programı ile tasarımı yapılan barkodlar; barkod yazıcılarda çok daha hızlı bir şekilde basılabildikleri gibi, bilgisayara gereksinim olmadan da baskı yapabilirler

BARKOD OKUYUCU

Barkodları okuyarak algıladığı seri numarasını elektronik ortama iletilmesini sağlar. Bu aşamadan sonra iletilen bilgiler (bilgisayarda veya terminalde) çözümlenerek sonuç yansıtılır, böylelikle veri girişi çok daha hızlı ve doğru gerçekleştirilmiş olur.

Barkod uygun okuyucu ile okutulduktan sonra, okuyucu siyah ve beyaz çizgileri elektrik sinyallerine dönüştürür. Okuyucunun kod çözücüleri bu sinyalleri çözerek anlayabileceğimiz rakam veya karakterlere çevirir. Bu okuyucuların yaydığı ışın ve barkod çubuklarının oluşturduğu elektronik sinyaller yine bu okuyucular tarafından algılanarak bilgisayarlara rakam veya karakterler olarak aktarılır. Barkodtaki koyu çubuklar ışığı emer, boşluklar ise ışığı geri yansıtır. Böylece elektronik sinyaller oluşur. Barkod okuyucular değişik arabirimlere sahip olabilirler. Klavye, seri port veya usb bağlantılı olabilirler. Bunların yanında bir de radyo frekanslı çalışan barkod okuyucularda bulunmaktadır. Bunlar kablosuzdur ve okutulan barkodu kendi etkinlik alanı içerisinde anında bilgisayara aktarabilirler.

Barkod okuyucu ürünlerimizi incelemek için TIKLAYIN.

Karekod Nedir ?

Karekod ( Kare Barkod )Karekod en basit anlamıyla orjinal adı Datamatrix olan 2 boyutlu barkod tipli barkodlara verilen Türkçe isimdir. "Kare kod" (Datamatrix) tipi barkodlar klasik tek boyutlu (çizgilerden oluşan) barkodlardan farklı olarak beyaz ve siyah kare veya dikdörtgenlerden oluşan matris yapıdaki bir barkod türüdür.

Kare kod tipi barkodların avantajı nedir ?

Karekod tipi barkodların avantajı klasik 1 boyutlu barkodlara nazaran daha çok veriyi içerebilmesidir. Örneğin karekod [karekot] (Datamatrix) olarak adlandırılan barkod tipi 2.335 karakter içerebilir.

Kare kod tipi barkodlar hangi okuyucular ile okutulacaktır ?

Karekod tipi barkodlar farklı uygulama alanlarında farklı ihtiyaçlara geniş bir ürün yelpazesi ile cevap verebilen Datalogic ailesi okuyucuları ile hızlı ve güvenli bir şekilde okunabilmektedir.

Kablolu okuyucu olarak Datalogic Gryphon 2D, kablosuz okuyucu olarak Lynx 2D BT, masaüstü okuyucu olarak Magellan 1000i ve endüstriyel okuyucularda Powerscan 7000 2D ve Powerscan 8500 okuyucular ile farklı alanlardaki ihtiyaçlara cevap verebilmektedir.

** 2 Şubat 2008 tarihli ve 26775 sayılı resmi gazete'de yayımlanan " BEŞERİ TIBBI ÜRÜNLER AMBALAJ VE ETİKETLEME YÖNETMELİĞİ DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK" in Geçici 2 nci maddesine göre 1.1.2009 tarihinden itibaren ilaç ambalajlarında karekod bulundurma mecburiyeti olacaktır.
Barkod Nedir ?

Barkod; farklı kalınlıktaki dik çizgiler ve bu çizgilerin aralarında farklı kalınlıktaki boşluklardan oluşan,  verinin hatasız bir biçimde barkod okuyucular vasıtası ile okunarak başka bir ortama aktarılması için kullanılan bir yöntemdir. Kısaca barkod: değişik kalınlıktaki çizgilerden ve bu çizgiler arasındaki boşluklardan oluşur.

Barkod, barkod okuyucu olarak adlandırılan optik okuyucular tarafından  okunabilir, ayrıca yazılımlara taranabilir. Çevremizde her alanda kullanılabilen barkodlar, birçok alanda veri elde etmek, elde edilen verilere taramak, sonuçlandırmak için bilgisayar ortamına Otomatik Tanıma Veri Toplama (OT/VT) uygulamalarında hızlı veri girişi için kullanılır.

Örnek vermek gerekirse; bir mağazada ürünün üzerinde (genellikle etiketlerde)  bulunan barkod çizgileri ürünün fiyatı ve ürünün detayı hakkında bilgi içermez. O bir referans numarasıdır. Ürün, mağazanın bilgisayarına bu referans numarası ile tanıtılmıştır. Referans numarasını okuyan optik okuyucu bilgisayara bu numarayı yollar, ve bilgisayarda o referans numarası ile tanımlanan bilgiyi (ürün fiyatı, stok durumu gibi..) çeker. Dolaysıyla ürünün fiyatı veya stok durumu değiştiği zaman barkodlarında değişmesine gerek kalmaz, sadece yazılım vasıtası ile okunan o referans kodlu ürün hakkında bilgisayarımızda değişir.

Barkod basımında kullanılan barkod alfabesi (barcode symbology) barkotda yer alan çizgi ve boşlukların nere göre basılacağını belirleyen bir alfabedir. 0 ila 9 arası rakamlar, alfabedeki karakterleri ve bazı özel karakterleri içerebilir (-, *, / , gibi.. ) Dünyada kullanılan birçok barkod alfabesi vardır ve bu alfabelerden bazıları sadece rakamlardan oluşabildiği gibi bazılarıda hem rakam hemde karakterlerden oluşabilir.