Karakod Nedir, Nerelerde Kullanılır

Karakod Nedir, Nerelerde Kullanılır

Daha fazla veri barındırabilen Karekod uygulaması hakkında detaylı bilgi.

Karekod ( Kare Barkod )Karekod en basit anlamıyla orjinal adı Datamatrix olan 2 boyutlu barkod tipli barkodlara verilen Türkçe isimdir. "Kare kod" (Datamatrix) tipi barkodlar klasik tek boyutlu (çizgilerden oluşan) barkodlardan farklı olarak beyaz ve siyah kare veya dikdörtgenlerden oluşan matris yapıdaki bir barkod türüdür.

Kare kod tipi barkodların avantajı nedir ? Karekod tipi barkodların avantajı klasik 1 boyutlu barkodlara nazaran daha çok veriyi içerebilmesidir. Örneğin karekod [karekot] (Datamatrix) olarak adlandırılan barkod tipi 2.335 karakter içerebilir.

Kare kod tipi barkodlar hangi okuyucular ile okutulacaktır ? Karekod tipi barkodlar farklı uygulama alanlarında farklı ihtiyaçlara geniş bir ürün yelpazesi ile cevap verebilen Datalogic ailesi okuyucuları ile hızlı ve güvenli bir şekilde okunabilmektedir.

Kablolu okuyucu olarak Datalogic Gryphon 2D, kablosuz okuyucu olarak Lynx 2D BT, masaüstü okuyucu olarak Magellan 1000i ve endüstriyel okuyucularda Powerscan 7000 2D ve Powerscan 8500 okuyucular ile farklı alanlardaki ihtiyaçlara cevap verebilmektedir.

** 2 Şubat 2008 tarihli ve 26775 sayılı resmi gazete'de yayımlanan " BEŞERİ TIBBI ÜRÜNLER AMBALAJ VE ETİKETLEME YÖNETMELİĞİ DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK" in Geçici 2 nci maddesine göre 1.1.2009 tarihinden itibaren ilaç ambalajlarında karekod bulundurma mecburiyeti olacaktır.